اطلاعات تماس

اگر شما نیز از طرفداران آشپزخانه کلاسیک برای خانه خود هستید، بهتر است بدانید که در سطح جهانی این روزها این سبک برای طراحی داخلی آشپزخانه به یکی گزینه‌های محبوب تبدیل شده است. چرا که طراحی‌های کلاسیک برای این بخش از خانه فوق‌العاده انعطاف پذیر و زیبا هستند. پالت‌های رنگی خنثی و جزئیات چشم‌گیر، ظاهری را تضمین می‌کنند که می‌تواند با طیف گسترده‌ای از سلیقه‌ها، سبک‌ها و بودجه‌ها مطابقت داشته باشد، همچنین این سبک به خوبی با دکوراسیون روزمره و دکورهای مختلف هماهنگی پیدا می‌کند، در نتیجه سازندگان زیادی نیز این سبک را برای ساختمان‌های خود در نظر می‌گیرند.

آشپزخانه به صورت سنتی مکانی برای پخت غذا است. اما امروزه به یکی از بخش‌های اصلی در خانه تبدیل شده است که بیشتر مردم توجه زیادی به این قسمت از خانه دارند. برخی از افراد حتی آن را قلب خانه می‌دانند. جایی که حتی در ذات کلمه‌اش دارای گرما و عطری صمیمی است. از روزگاران دور که شعله آتش آن در حد و اندازه تنوری کوچک در گوشه حیاط خانه‌ای روستایی روشن بود تا زمانه‌ای که به مطبخ و مطبخ خانه راه کشید و تا اکنون که در آپارتمان‌های بی حیاط در خدمت انسان‌ها است همواره مایه زندگی و آرامش بوده است. در ادامه به شرح این بخش از خانه و دکوراسیون محبوب برای آن می‌پردازیم.

ویژگی آشپزخانه خوب چیست؟

در معماری سنتی ایرانی این بخش از خانه، در بخشی از حیاط یا زیرزمین تعبیه می‌شد و خالی از هر گونه عناصر زیبایی بود و معمولا محل‌هایی تاریک، کم‌نور، دودزده و خالی از رنگ‌ها محسوب می‌شدند، اما امروزه پا به پای تکامل معماری مدرن قلب خانه نیز نیز از انزوا درآمده و دارای سبک و سیاقی منحصر به خود در هنر معماری شده است و سبک آشپزخانه کلاسیک گزینه‌ای محبوب در بین خانواده‌های ایرانی است.

کاربردهای اصلی این بخش مرتبط با ذخیره و پخت مواد اولیه برای تهیه و پخت غذا و انجام کارهای مرتبط مانند ظرفشویی است. همچنین ممکن است از فضای آن یا منطقه نزدیک به آن برای صرف غذا یا وعده‌های غذایی کوچک مانند صبحانه یا عصرانه استفاده کرد. با توجه به اینکه مادرها زمان زیادی را در این بخش می‌گذرانند، عموما کودکان نیز در کنار آنها هستند. از دیگر موارد استفاده آن همچنین می‌توان به لباسشویی اشاره کرد.

آشپزخانه نماد سلامتی و آرامش اعضای خانواده است. بنابراین این فضا بیش از هر فضای دیگری باید تمیز و عاری از شلختگی باشد و این به فنگ شویی خانه و منافع ساکنان آن کمک می‌کند. محیط آن باید دارای نور کافی، دمای مناسب و تهویه خوب باشد. طراحی آن با استفاده از سبک‌های مختلفی امکان پذیر است که یکی از سبک‌های محبوب و پرطرفدار که فضایی لوکس و لاکچری را برای آشپزخانه شما ایجاد می کند سبک کلاسیک است. در اینجا قصد داریم درباره ویژگی‌‌های طراحی کلاسیک و نکات کلیدی مربوط به آن صحبت کنیم.

آشپزخانه کلاسیک

انتخاب متریال و رنگ مناسب در کنار چیدمان درست مهم‌ترین عامل در تضمین یک فضای آشپزخانه کاربردی و زیبا است. با توجه به اینکه این فضا یکی از پرکاربردترین بخش‌های خانه است و باید در آن حس راحتی داشته باشید، پس چه فضای شما شما کوچک باشد و چه بزرگ، یک چیدمان هوشمندانه به شما کمک می‌کند تا بهترین استفاده را از فضا ببرید. در این فضا ارگونومی نیز نقش مهمی دارد. داشتن ارتفاع مناسب، اطمینان از فضای کافی برای جابجایی راحت، قرار دادن وسایل و سهولت استفاده، همگی در یک طراحی خوب نقش دارند

سبک کلاسیک در عین حال که می‌تواند خانه‌ شما را مجلل‌‌تر و باشکوه‌‌‌تر نشان دهد، زیبا و کاربرد است. اما چطور می‌توان به این سبک رسید؟ در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

1. کابینت‌ها

به جرات می‌توان گفت که کابینت‌ها مهم‌ترین بخش در آشپزخانه هستند. برای انتخاب این وسایل باید علاوه بر کاربردی بودن، به جذابیت و زیبایی و کیفیت آنها نیز توجه کرد. بسیاری فکر می‌کنند که برای دکوراسیون کلاسیک حتما باید کابینت‌هایی با طراحی‌های شلوغ و کار شده را انتخاب کرد، بلکه بر اساس ویژگی‌های سلیقه‌ای خود می‌توانید از بین درهای کابینت کار شده و یا ساده، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

2. انتخاب پالت رنگی مناسب

رنگ یکی از بخش‌های کلیدی طراحی آشپزخانه‌های کلاسیک است و کابینت‌ها نقش مهمی در تنظیم رنگ اتاق دارند. در نهایت نیز باید تمامی وسایل و کابینت‌ها با هم در یک هارمونی قرار داشته باشند. انتخاب ترکیب رنگ مناسب، لزوم جریان داشتن هوا، نورپردازی درست، انتخاب درست لوازم و چیدمان صحیح، استفاده از کفپوش‌های کلاسیک، استفاده از کابینت‌های کلاسیک، جزیره کابینتی مجزا از دیگر کابینت‌های آشپزخانه، چیزی مشابه به اپن است که به تنهایی تاثیر زیادی بر نمای آشپزخانه دارد. استفاده درست از جزیره می‌تواند آشپزخانه شما را بسیار با شکوه تر، مجلل‌تر و زیباتر نشان دهد.

از دیگر ویژگی‌های این سبک، برخلاف سبک مدرن آن است که شما مجاز به استفاده از هر رنگی نیستید و بهتر است از ترکیب‌هایی استفاده کنید که فضا را مجلل‌تر نشان دهد. به همین منظور می‌توان از ترکیب رنگ‌های سفید، طلایی، نباتی، کرمی و قهوه‌ای استفاده کرد. همچنین حتما باید بین تمام بخش‌های خانه هماهنگی وجود داشته باشد.

3. توجه به جزئیات در آشپزخانه کلاسیک

شما می‌توانید با استفاده از اشکال هندسی خاص مانند طاق‌های قوس‌دار، تاج‌های حکاکی شده در بالای کابینت‌ها وموارد سنتی و کلاسیک متنوع آشپزخانه‌‌ای لوکس داشته باشید.

استفاده از لوسترهای شیک و بزرگ و نورهای خطی در روشنایی عمومی از دیگر ویژگی‌های این سبک است که با توجه به متریال و نوع کابینت خود می‌توانید نور یخی یا آفتابی استفاده کنید. با توجه به ابعاد محیط، لوستر‌های بزرگ و لوکس می‌توانند بسیار جذاب باشند. در ضمن، اگر سقف خانه کوتاه است می‌توان با بلند کردن آن به دلباز شدن فضا کمک کرد. همچنین روی کانترها نیز می‌توان خطوط نور را طراحی و اجرا کرد.

4. انتخاب وسایل مناسب

در این سبک اکثر اوقات از میزهای ناهارخوری چوبی با پایه‌های تراش خورده و صندلی‌هایی با پایه‌های بلند استفاده می‌شود. مدل‌های ساده تر برای این سبک مناسب نیستند. به یاد داشته باشید رنگ و اندازه میز ناهارخوری باید با کل خانه هماهنگی داشته باشد و در جای درست قرار بگیرد. همچنین در انتخاب رنگ وسایل برقی نیز باید توجه کافی داشت. عموما یا وسایل به صورت توکار انجام می‌شوند و یا از رنگ سفید استفاده می‌شود. در سبک کلاسیک کمتر کسی رنگ نقره‌ای و استیل را برای وسایل برقی انتخاب می‌کند.