اطلاعات تماس

خرید درب کلاسیک برای افرادی که در حال بازسازی خانه خود هستند و یا سازندگان یکی از اصول مهم است. چرا که درب هر ساختمانی اولین بخشی است که افراد با آن مواجه می‌شوند و نقش مهمی در برخورد اولیه دارد. به همین جهت است که باید این بخش نماینده‌ای از تمام خانه باشد و با کلیت بنا در توازن قرار داشته باشد.

از گذشته ‌ای دور تا کنون درب‌ها یکی از عوامل مهم برطرف کننده نیازهای اولیه انسان، یعنی امنیت و گرما بوده‌اند. قطعا انواع ابتدایی آنها از جنس پارچه یا چرم بوده‌اند و گویا ساختاری مشابه گزینه‌های امروزی نداشتند. بلکه همانند پرده برای جداسازی محیط بوده‌اند.از گذشته تا کنون این وسایل همگی یک استفاده مشترک دارند و آن هم چیزی نیست به جزء محل قرار گیری اولین قدم‌ها برای ورود و یا خروج از مکانی به مکانی دیگر. پس از این مقدمه، به سراغ انواع این محصولات برویم.

با انواع درها آشنا شوید

این محصولات بر حسب سبک به دو دسته تقسیم می‌شوند: درب کلاسیک و درب مدرن.

یکی از تفاوت‌های بارز انواع درب کلاسیک با گزینه‌های مدرن، طراحی آنها است. عموما درب کلاسیک به گونه‌ای ساخته و طراحی می‌شود که جزئیات زیادی وجود داشته باشند. به بیان دیگر این جزئیات و نقش و نگارهای اجرا شده بخش مهمی از اصالت این نوع از کارها هستند. در حالی که در ساخت گزینه‌های مدرن جزئیات زیادی وجود نداشته و به صورت ساده تولید شده است.

همانطور که اشاره شد در سبک کلاسیک جزئیات و نقش و نگار زیادی بر روی کار اجرا می‌شود. از جمله این جزئیات می‌توان به اجرای نقوش مختلف اسلیمی، ختایی، سنتی، استفاده از شیشه های رنگی و طرح دار، نصب دستگیره‌های متنوع و زیبا اشاره نمود. همچنین از دیگر بارزترین ویژگی‌های آنها می‌توان به برجستگی، قاب‌های فریم شده، کتیبه‌های لوکس، منبت کاری‌های زیبا، تاج‌های فاخر، زهوارهای ابزار خورده، روکوب ها و پشت کوب‌های متنوع‌ و دستگیره‌های زیبا در طرح‌های هنرمندانه ی مختلف اشاره نمود. دستگیره‌های کلاسیک نیز عموماً دارای قوس و جزئیات بسیار هستند و عموما در رنگ‌های طلایی و گاهی به رنگ نقره‌ای انتخاب می‌شوند.

چه نوع درب برای ساختمان مناسب است؟

بیشتر گزینه‌های موجود در سطح شهرهای ایران، از نوع درب کلاسیک طراحی شده و ساخت آنها نیز با متریال‌های کلاسیک انجام شده است. استفاده از این محصولات برای افرادی که دارای سلیقه سنتی هستند و یا به ساختمان‌های لاکچری علاقه دارند، جذاب است.

کشور ما ایران دارای تاریخچه ای غنی بوده و بناهای قدیمی بسیاری از گذشته در شهرها و روستاهای دور و نزدیک آن به جا مانده است. درهای چوبی قدیمی دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند که ارتباط مستقیمی با فرهنگ ایرانی دارند. به عنوان مثال در گذشته، دارای دو نوع کوبه متفاوت بودند که هر کدام شکل و صدای متفاوت داشتند. کوبه سمت چپ، یک قطعه فلزی با ضخامت بالا داشت که صدایی بم تولید می‌کرد و آقایان از این کوبه برای در زدن استفاده می‌کردند. کوبه سمت راست قطعه فلزی مخصوص خانم‌ها بود که صدای زیر ایجاد می‌نمود. در حقیقت با این شگرد در طراحی درب اهالی خانه از جنسیت شخص میهمان آگاه می شدند.

با گذشت زمان فرهنگ و سلیقه جامعه نیز تغییر کرده است. این روزها بیشتر خانه‌ها با سبک نما رومی ساخته می‌شوند. از آنجایی که نوع در باید متناسب با معماری و طراحی خانه باشد، گزینه‌های کلاسیک برای این نوع از معماری مناسب‌تر هستند.

جنس و نوع درب های کلاسیک

چوب‌، اولین متریالی که در ساخت این نوع از درها مورد توجه قرار می‌گیرد. چرا که هم زیبایی دارد و هم دارای مقاومت خوبی است. پس به همین دلیل اکثر آنها با استفاده از متریال چوب، ساخته می‌شوند. در ساخت این محصول عموما از چوب‌های طبیعی استفاده می‌شود. با این حال از متریال‌های دیگری مانند تخته‌های ساخته شده و یا ترکیبی از چوب و فلز هم کار می‌شود.

لازم به ذکر است که فلز، در ساخت انواع درب‌ها به ویژه گزینه‌های کلاسیک استفاده می‌شود. هر چند که به ظاهر مقاوم‌تر از گزینه‌های چوبی هستند اما در روش‌های نوین ساخت در، معمولا انواع متریال‌های به کار رفته، مقاومت و امنیت یکسانی دارند. بهترین گزینه‌ها نیز آنهایی هستند که به صورت ترکیبی از جنس‌های مختلف در ساخت بهره برده‌اند. درها فلزی گزینه مناسب برای تمام سلیقه‌ها است. اما زیبایی تنها امتیاز آن برای انتخاب نیست. اهمیت متریال برای استفاده در طراحی و ساخت درها امنیت آن است .همچنین نوع آب و هوای منطقه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد نیز از دیگر نکات تعیین کننده است که باید با علم دانش کافی و بهره گرفتن از دانش متخصصان انتخاب مناسب انجام شود.

مهم‌ترین نکات برای خرید درب کلاسیک

خارج از مبحث زیبایی شناختی، هر در که انتخاب می‌کنید باید دو نقش را برای خانه شما بازی کند. نقش اول ایجاد امنیت و نقش دوم جلوگیری از هدر رفت انرژی. بر اساس این نکات شما باید گزینه مناسب را انتخاب کنید. به این معنی که قبل از هر چیز باید این محصول از مواد اولیه‌ای مقاوم و با کیفیت ساخته شده باشد. دارای چارچوبی مقاوم باشد و قفل آن دارای امنیت کافی باشد تا بتواند در برابر ورود افراد ناخواسته از خانه شما حفاظت کند.

نکته دوم ان است که باید عایق حرارت باشد. این ویژگی در تابستان از ورود هوای گرم و خروج هوای خنک خانه جلوگیری می‌کند و در زمستان از ورود هوای سرد و خروج هوای گرم جلوگیری می‌کند. در نتیجه با خرید یک ورودی مناسب برای خانه، در مصرف انرژی و هزینه‌های قبوض صرفه‌جویی خواهید کرد.

گزینه‌ها کلاسیک در اشکال و ابعاد متنوعی طراحی و تولید می‌شوند. این نوع ورودی‌ها با توجه به کارکرد و نوع ملک و ساختمانی که در آن تعبیه می‌شود به صورت نفر رو، تک لنگه یا دو لنگه، پارکینگ و گاراژ در ابعاد بزرگ طراحی و ساخته می‌شوند.

همان طور که می‌دانیم رنگ‌ها روح تازه‌ای به ساختمان می‌بخشند و رنگ این جز تأثیر زیادی بر زیبایی ورودی ساختمان دارد. بنابراین باید در انتخاب رنگ آن، متناسب با معماری بنا و طراحی آن سختگیری و توجه بیشتری داشت. از دیگر شاخصه‌های کلاسیک بودن درب‌ها رنگ آمیزی خاص آن می باشد. برخی درب‌ها تک رنگ و برخی دیگر به صورت ترکیبی رنگ آمیزی می‌شوند که با توجه به سلیقه و سفارش مشتری متغیر است. اما این روزها برای درهای چوبی، گزینه‌هایی با رنگ طبیعی بیشتر از سایر موارد طرفدار دارند.