اطلاعات تماس

دکور چوبی از جمله محبوب‌ترین شیوه‌ها برای زیبایی معماری داخلی ساختمان است. به جز مسائل مربوط به زیبایی شناختی، این متریال حس خوبی به فضای خانه اضافه می‌کند. بسیاری دلیل آن را انرژی مثبت موجود در چوب می‌دانند. برخی دیگر نیز آن را به ارتباط آن با طبیعت گره می‌زنند. در نتیجه این حس خوب، گرما و زیبایی به فضای داخلی خانه اضافه می‌کند. از طرفی نیز بافت خاص آن در ترکیب با سایر متریال‌ها، ترکیب زیبایی ایجاد می‌کند.

شاید بتوان گفت به اندازه‌ای که گونه‌های مختلف درختان در اقصی نقاط جهان روییده‌اند، به همان اندازه و حتی بیشتر دکورهای متنوعی از این متریال به دست انسان ساخته شده است. چوب همواره یار دیرین انسان و عصای دست او بوده است. ابزارهای اولیه برای شکار و یا دفاع در برابر حیوانات درنده یا بلایای طبیعی، جان پناه و سایه‌بان، خانه و قایق برای حرکت در رودها همه و همه دستاورهایی بود که به لطف درختان به زندگی انسان نخستین راه یاغت و نجات بخش او شد. سپس انسان برای ساخت اکثر اشیا و ابزارهای سودمندی که قرن‌ها برای پیشرفت زندگی خود به آنها متکی بود، این ماده اولیه را به کار برد. این متریال روح درختانی است که از ما جا مانده‌اند. بی گمان یکی از بهترین و سودمندترین مواد خام طبیعت است و بی آن بشر هرگز به این سطح از پیشرفت و رفاه کنونی نمی‌رسید.

به طور کلی در طول تاریخ از این متریال به روش‌هایی مختلف در معماری مساجد و گلدسته‌ها، مدارس، کاخ‌ها، بازارها، دکان‌ها، حجره‌ها و کاروانسراها و دیگر بناها نهایت استفاده می‌شد. امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی و سبک نوین زندگی و دوری انسان از طبیعت، درختان در قامت وسایل دکوری و در گوشه گوشه‌ی معماری داخلی، جای خود را در زندگی روزمره انسان حفظ نمودند.

با دکور چوبی بیشتر آشنا شوید

در تعریفی ساده دکور به معنی سبک یا طرحی از دکوراسیون داخلی، مبلمان و غیره است که در یک فضا مانند یک اتاق، خانه، محل کار و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطعا هر ساختمانی چیدمان منحصر به فرد خود را دارد و این دکور و چیدمان روح و حال و هوای یک محیط را تعیین می‌کند و در حسی که افراد از محیط می‌گیرند تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که باید بر حسب سلیقه افراد ساکن و کاربری یک ساختمان چیدمان و دکور آن مشخص شود.

فارغ از اینکه شما سبک دکور و چیدمان مدرن و راحت را می‌پسندید یا به چیدمان کلاسیک یا رسمی علاقه دارید، همواره این امکان را دارید تا از متریال‌های مختلف برای زیبایی دکوراسیون خود استفاده کنید که چوب یکی از گزینه‌های پرکاربرد و محبوب است که در هر سبکی می‌تواند جایی برای خود باز کند. به دلیل جنس و رنگی که این مواد اولیه دارد همواره گرمی و صمیمیت ویژه‌ای به محیط شما می‌بخشد و می‌توانند محیط کار یا زندگی شما را از یکنواختی نجات بدهد.

به جز اینکه می‌توانید از چوب در بخش‌های ساختمانی نظیر کف، دیوار، کمد دیواری و… استفاده کنید می‌توانید از وسایل ساخته شده با چوب هم بهره ببرید، مانند میزهای کنار مبلی، میز تلویزیون، ساعت‌های دیواری، آینه‌های تزئینی، تابلوها، مجسمه‌ها، میز و صندلی غذاخوری ساده و یا منبت‌کاری شده، کنسول‌ها، قفسه‌ها و شلف‌ها، کتابخانه، آباژورها و اکسسوری‌های تزئینی که همگی وسایلی هستند که ما را به یاد گذشته‌های دورمان و دوستی مان با درختان و طبیعت می‌اندازند و اکنون می‌توانند در هر بخشی از دکوراسیون ما جایی برای خود داشته باشند.

چرا چوب در دکوراسیون خانه محبوب است؟

دکور چوبی نه تنها با گذشت زمان از مد افتاده و خسته کننده نمی‌شوند، بلکه با افزایش سن بهتر می‌شوند و به نظر می‌رسد هرگز زیبایی خود را از دست نمی‌دهند. حتی با افزایش تعداد مواد مدرن، ما چوب را برای فضای داخلی معاصر خود ترجیح می‌دهیم. در ادامه به بررسی برخی از نکات مثبت این نوع از دکوراسیون می‌پردازیم. این موارد دلایلی هستند که آن را به ماده‌ای محبوب برای استفاده در طراحی داخلی ساختمان تبدیل می‌کنند.

1. ماندگاری و دوام دکور چوبی

همانطور که در بالا ذکر شد، چوب فوق العاده بادوام است و این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که بسیاری از افراد استفاده از آن را ترجیح می‌دهند. با این حال مانند ماده‌هایی مانند سیمان یا پلاستیک خشک و بی روح نیست و به عنوان یک ماده طبیعی، جزئیات زیبایی در بافت و رنگ‌های خنثی دارد که بخشی از زیبایی آن است. این موارد باعث می‌شود که هم برای فضاهای خانگی و هم تجاری مناسب باشد.

2. سازگاری زیبایی شناختی دکوهای چوبی

دکور چوبی نه تنها از نظر زیبایی‌شناسی دلپذیر است، بلکه می‌توانید آن را به روش‌های مختلف از آن در طراحی استفاده کنید تا به فضا جذابیت، گرما و حس خوب ببخشید. این ماده را می‌توانید در کف، دیوار، روکش و کفپوش و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید و یا در وسایل خانه به کار ببرید و همواره از زیبایی و دوام آن بهره‌مند شوید. این ماده گزینه‌ای عالی برای طراحی داخلی است چرا که در هر سبکی از مدرن تا کلاسیک کاربردهای خود را دارد و در عین حال زیبایی و روح طبیعت را به فضا باز می‌گرداند.

3. سازگار با محیط زیست در دکور چوبی

چوب یک ماده طبیعی است و نسبت به سایر مواد تزئینی داخلی کمتر به محیط زیست آسیب می‌رساند. پروسه ساخت این وسایل کربن کمتری آزاد می‌کند و در نتیجه آسیب کمتری به محیط زیست می‌زند. پس یکی از امتیازات ویژه ای که منحصر به این نوع دکورهاست و از مهمترین ویژگی‌های لوازم چوبی به شمار می‌رود، سازگاری با محیط زیست است. چرا که بر خلاف موادی مانند پلاستیک با استفاده از مواد طبیعی ساخته می‌شوند بنابراین برای تولید آنها، هیچگونه آلودگی محیط زیست را تهدید نخواهد کرد. در ضمن این وسایل دارای قابلیت بازیافت هستند. به این معنا که طبیعت قادر است آنها را تجزیه کند.

علاوه بر این، این ماده دارای خاصیت عایق است، بنابراین ترکیب آن در خانه شما باعث می‌شود فضا به خوبی خنک یا گرم شود و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند.

4. ایجاد حس خوب در فضا

رنگ‌های زیبا و گرم این ماده باعث ایجاد حس خوب می‌شود. همچنین بافت آن حس مثبتی را به دکوراسیون چوبی شما اضافه می‌کند. با این حال بابد در انتخاب رنگ آنها دقت ورزید. نکته‌ای که لازم است در رابطه با هارمونی دکوراسیون با لوازم چوبی در نظر داشت این است که اغلب رنگ‌های چوبی در کنار رنگ‌های خنثی مانند سفید، شیری، کرمی، و طوسی جلوه بیشتری خواهند داشت اما در عین حال با هنرمندی می‌توان از رنگ‌های متناقض نیز در کنار هم بهره برد. در هر صورت حفظ هارمونی و همخوانی بین اجزای مختلف از نکات مهم است.

بعلاوه این ماده می‌تواند سر و صدای بیش از حد را جذب کند و آن را به مکانی بهتر برای سلامت روان شما تبدیل کند.

5. مقرون به صرفه بودن دکور چوبی

در کنار تمامی موارد ذکر شده، این ماده نسبت قیمت و کیفیت بسیار خوبی برای استفاده در طراحی داخلی دارد. شما می‌توانید از آن در بخش‌های مختلف دکوراسیون و یا طراحی داخلی بنای خود استفاده کنید و در عین حال در هزینه‌ها نیز صرفه جویی کنید. با این حال می‌توانید از کیفیت خوب و دوام و ماندگاری آن نیز بهره‌مند شوید.